Hipsterski Berlin – najlepsze miejsca (nie tylko z jedzeniem!)

Berlin to miasto, do którego bardzo lubię wracać. Jest łatwo dostępne, ciekawe i… hipsterskie. O tak – to raj dla fanów modnych kawiarni, street artu czy second-handów. Poznajcie moje ulubione, berlińskie miejscówki.

Mural przy Wilhelmstrasse 7

Zaczynam od mojego faworyta. Berlin street artem stoi i nie ma, co do tego wątpliwości – trzeba tylko rozglądać się po okolicy, a nie siedzieć z twarzą w telefonie. Jednak ten wyjątkowy mural wcale nie jest tak łatwy do znalezienia, a na mnie zrobił ogromne wrażenie.

Co zobaczyć w Berlinie?

Znajdziecie go przy boisku do koszykówki na ul. Wilhelmstrasse 7. Jego autorem jest Jadore Tong aka S.Y.R.U.S, który za pomocą tego kolorowego dzieła przedstawił swoje pacyfistyczne i ekologiczne poglądy.

Jednak na muralu ze słoniem artystyczność tej okolicy się nie kończy. Naokoło znajdziecie również inne obrazy, także to naprawdę fajna miejscówka dla ich miłośników.

Ciekawostka: Obok muralu Jadore’a Tonga Sarius i Paluch nakręcili teledysk do ich wspólnej piosenki “Ziom z Papieru”. Łapcie link: https://www.youtube.com/watch?v=9qK8uqR-r3Q Warto, bo Berlina jest w nim więcej!

Mural Berlin
Street art Berlin

House of Small Wonder

?Johannisstraße 20

Because everyday life is not about the big wonders, it’s about the small wonders that make things just a little more pleasant.

– to hasło House of Small wonder. I ono idealnie oddaje to, co czeka Was w środku.

Ta brunchownia kojarzona jest przede wszystkim ze spiralnych schodów, którym wszyscy robią zdjęcia (a potem wrzucają je na Instagrama). Ale House of Small Wonder to nie tylko przepiękne wnętrze urządzone w retro stylu – to też pyszne jedzenie. Zjecie tu śniadania i brunche z japońską nutą.

House of Small Wonder

Ja zamówiłam jedną ze specjalności – Benedict sundae single i… Boże, do tej pory czuję w ustach ten fenomenalny smak. Był to bekon, ich słynne grzanki, sos wasabi i jajko na wierzchu, a wszystko podane w wysokiej szklance. Nie mam zdjęć, dlatego musicie uwierzyć na słowo.

Tip: Nastawcie się na chwilę czekania. By jednak w ogóle zostać uwzględnionym w kolejce, udajcie się najpierw do góry, gdzie jedna z kelnerek zapisze Was na listę i zejdzie po Was, gdy już znajdzie się wolny stolik.

House of Small Wonder

Five elephant (Mitte)

?Alte Schönhauser Straße 14

Kolejne kultowe miejsce z jeszcze bardziej kultowym sernikiem. Mnie akurat do końca nie podszedł, ale poza tym wszystko było na tak (w tym pyszna kawa, z ziaren z ich palarni). To mały lokal, ale urządzony z dużym smakiem, z pyszną kawą i, oczywiście, hipsterską atmosferą.

A gdy nie załapiecie się na miejsce tam, to na całe szczęście mają jeszcze jedną kawiarnię – na Kreuzbergu.

Tip: W tę okolicę warto też wybrać się na zakupy.

Five Elephant Berlin
Five Elephant Berlin

East Side Gallery

?Mühlenstraße 3-100

Będąc pierwszy raz w Berlinie, na pewno prędzej czy później tu traficie. To przykład sztuki z piękną ideą – na fragmencie Muru Berlińskiego artyści z całego świata oddali hołd wolności i wydarzeniom związanym z zimną wojną. Najsłynniejszy obraz to oczywiście pocałunek Breżniewa i Honeckera, czyli “Brotherly Kiss”.

East Side Gallery

Jeżeli szukacie kontaktu z historią dawnego, podzielonego Berlina, to uważam, że nie ma na to lepszego miejsca. Czuć tu autentyzm, a nie atrakcję turystyczną jak np. niestety w okolicy Checkpoint Charlie.

Burgermeister

?U1 Schlesisches Tor, Oberbaumstraße 8

Jeden z najlepszych burgerów w moim życiu! I to w miejscu po starej, miejskiej toalecie. W ciasnej budce pod stacją metra, do której ludzie stoją w długich kolejkach. Już łapiecie się za głowę? Cóż, właściciel burgerowni na początku też usłyszał te słowa:

No, no, young man. A fast food joint located in a public toilet? Where on earth is that possible?

Burgermeister

A mimo to się zawziął, postawił na swój prosty, ale dobry pomysł i przyciągnął tłumy. Ja wcale się im nie dziwię. To burger w mocno fastfoodowym wydaniu, ale w tym pozytywnym sensie. Jest tłusto, pysznie, jakościowo (to mięso!).

The Barn Berlin

? Auguststraße 58

Kawę mogłabym pić wiadrami, więc musiałam trafić do The Barn, czyli jednej z najlepszych palarni w Europie (i oczywiście działającej w duchu fair trade). Ich kawa ma wyrazisty, lekko wiśniowy posmak i musicie jej spróbować!

W Berlinie mają kilka lokalizacji, każda w trochę innym stylu – ja byłam w tej na Mitte – bardzo przytulnej. Jadłam też przepyszne ciastko z masłem orzechowym, więc nie tylko kawosze znajdą w Barn coś dla siebie.

Tip: Ta okolica jest super, żeby po prostu się powłóczyć.

The Barn Berlin

KW Institute for Contemporary Art 

?Auguststraße 69 (niedaleko The Barn)

To muzeum organizujące czasowe wystawy sztuki współczesnej. Nie jestem w tym temacie znawcą, ale bardzo spodobała mi się ta dotycząca “cabinets of curiosities”. Były to prywatne zbiory renesansowych i barokowych władców, którzy gromadzili w nich różne osobliwości – czaszki, wypchane zwierzęta, antyki.

Na wystawie było bardzo mrocznie – przygaszone światło, niepokojąca muzyka i eksponaty skupiające się na tematyce śmierci i przemijania. Creepy, ale intrygująco!

KW Institute for Contemporary Art
KW Institute for Contemporary Art

Niestety, wystawa ta nie jest już dostępna, ale jestem pewna, że ma godnego następce. Warto też wpaść do muzealnego sklepiku (uwielbiam je) i kawiarni.

Bilety: 8/6 euro (normalny/ulgowy)

KW Institute for Contemporary Art
KW Institute for Contemporary Art

Pizzeria Zola

?Paul-Lincke-Ufer 39-40

Jestem miłośniczką neapolitańskiej pizzy i zawsze mam w stosunku do niej wysokie wymagania. Liczę na mięciutkie, pulchne brzegi, płynny środek i najwyższej jakości pomidory. Zola spełnia te warunki i z czystym sumieniem mogę ją Wam polecić. Wnętrze jest spore, urządzone w prostym stylu, ale zdecydowanie miło się tu siedzi.

Tip: W pizzerii Zola, tak jak i w wielu miejscach w Berlinie, zapłacicie tylko gotówką.

Zola Berlin

***

To tyle moich ulubionych, berlińskich miejscówek. Po bardziej klasyczne i turystyczne odsyłam Was do tego wpisu: majówka w Berlinie

Posts created 53

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Leć do góry