Co zobaczyć w Szczecinie?

Co zobaczyć w Szczecinie

Ostatnio sporo jeździmy z chłopakiem po Polsce. W wakacje Trójmiasto, Mazury, potem Toruń, Bieszczady, a niedawno dostaliśmy zaproszenie do Szczecina. Zupełnie nie wiedziałam, czego spodziewać się po nim mieście – poza tym, że jest daleko i prawie nad morzem.

No właśnie – prawie. Jako fanka morskiego bezkresu bardzo ubolewałam, że w Szczecinie, stolicy Pomorza, nie będę mogła przejść się bałtycką plażą i wsłuchać w szum fal. Na szczęście szybko okazało się, że Szczecin, pomimo tej oczywistej wady, ma w zamian sporo do zaoferowania. Tylko trzeba dać mu szansę!

W ogóle mam takie podejście, że zwiedzając Polskę, musimy uzbroić się w cierpliwość. Na wiele rzeczy przymknąć oko. Cieszyć się z ciekawego muralu, uroczej kawiarni, historii wyrytej w budynkach, na murach i pomnikach. A wtedy, w większości polskich miast jesteśmy w stanie odnaleźć coś wartego uwagi.

I tak też jest ze Szczecinem, który, pomimo miejscami dziwnego klimatu i braku ładu architektonicznego (wielość stylów architektonicznych czasem może przytłoczyć), jest bardzo fajny! Duży, przestronny, z już nadmorskim klimatem, ale jeszcze nie tak dużym wiatrem, i perełkami architektonicznymi (Filharmonia, Urząd Miasta czy Muzeum Narodowe).    Dlatego, jeżeli tylko macie wolniejszy weekend, wybierzcie się do Szczecina i koniecznie zrealizujcie poniższy plan:

Weekend w Szczecinie – co warto zobaczyć?

Szczecin - co zwiedzić?

 1. Jasne Błonie + Urząd Miasta

Jasne Błonie Szczecin

Najładniejsze miejsce na spacery. Długie, zielone błonie, z jednej strony zwieńczony pięknym, klasycznym budynkiem Urzędu Miasta (kto to widział, żeby mieć aż tak ładny Urząd Miasta?!), a z drugiej nieco mniej robiącym wrażeniem Amfiteatrem.

Okolica jest naprawdę zachwycająca – jak okiem sięgnąć, to widać tylko pasy wypielęgnowanej zieleni, rzędy klonów i stoiska z kawą na wynos.    Gdy pójdziemy w stronę Amfiteatru, to zacznie się robić bardziej parkowo, a po prawej stronie odsłoni się przed nami widok na jeziorko i ciekawą instalację „Ogniste Ptaki”.   

Jasne Błonie Szczecin
Jasne Błonie Szczecin
Urząd Miasta w Szczecinie
Urząd Miasta w Szczecinie

 2. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza

Filharmonia w Szczecinie

Nowoczesny budynek Filharmonii jest architektoniczną wizytówką Szczecina. Strzelista, biała konstrukcja duże większe wrażenie zrobiła jednak na mnie wewnątrz – ta ogromna, futurystyczna przestrzeń, wszechobecna biel i minimalizm w maksymalnym wydaniu – lubię to!

Filharmonia w Szczecinie
Filharmonia w Szczecinie

 3. Wały Chrobrego

Szczecin Wały Chrobrego

Wały to tarasy widokowe zlokalizowane nad Odrą, które, po pierwsze, dają świetny widok na rzekę i odległą stocznię, a po drugie, gromadzą kilka architektonicznych perełek. To Gmach Główny Muzeum Narodowego, Akademia Morska i Urząd Wojewódzki – wszystkie trzy różne, ale postawione obok siebie tworzą ciekawą i estetyczną całość.

Spacerując po wałach warto zatrzymać się na jednym z tarasów widokowych i docenić urok tego miejsca – stworzonego z rozmachem, na dużej przestrzeni i po prostu po europejsku!    

Wały Chrobrego
Wały Chrobrego
Wały Chrobrego

4. Bazylika św. Jana

Gotycka bazylika jest kolejnym z architektonicznych znaków rozpoznawczych Szczecina. Mieści się na Starym Mieście i warto ją odwiedzić choćby ze względu na wieżę widokową – z naprawdę ładną panoramą Szczecina (choć ostrzegam, że w deszczowy dzień widok będzie średni – taras widokowy jest przeszklony, nie otwarty – co widać na powyższym zdjęciu…).

Bazylika św. Jana Szczecin

 5. Zamek Książąt Pomorskich

Zamek Książąt Pomorskich

Zamek w centrum miasta? Czemu nie! Duży kompleks zamkowy skusi miłośników historii i renesansowej zabudowy. W Zamku odbywają się też często różne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, dlatego sprawdźcie, czy akurat w terminie Waszej wizyty nie dzieje się coś ciekawego!

Tutaj link do oficjalnej strony Zamku, na której znajdziecie listę nadchodzących eventów: http://zamek.szczecin.pl

6. Kino Pionier  

Kino Pionier

Jeżeli jesteście fanami kinematografii, koniecznie wybierzcie się na seans do „Pioniera”! Albo chociaż podejdźcie go tylko zobaczyć, bo to kawał historii nie tylko polskiego, ale i światowego kina: „Pionier” jest najstarszym działającym kinem na świecie. Aż od 1907 roku – robi wrażenie, prawda?

Tutaj znajdziecie aktualny repertuarhttp://www.kino-pionier.com.pl/repertuar

***

Kilka alternatywnych bonusów:

– Rynek

Może wydać się dziwne, dlaczego rynek nie znalazł się w głównym zestawieniu, ale jak zobaczycie jego wielkość i skromność, to wszystko zrozumiecie. Jak na tak duże miasto Rynek jest naprawdę malutki i warto wpaść w te okolice raczej ze względu na przepyszne Bajgle Króla Jana, o czym więcej już niedługo w moim małym kulinarnym przewodniku po Szczecinie.

Rynek Szczecin
Rynek Szczecin

– Mural na Pomorzanach

Ot, fajny mural w niespecjalnej okolicy.

Mural Szczecin

– Ogród różany „Różanka”

Niestety jesień nie jest najlepszą porą na podziwianie ogrodów różanych, dlatego znam to miejsce jedynie z Internetu, ale wiosną i latem na pewno jest tam przepięknie!

– Cmentarz Centralny

Największy cmentarz w Polsce i jeden z największych na świecie. Wieczorową porą bardzo klimatyczny.

Posts created 125

8
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Aleksandra B.hegemonOpowieści z PodróżyadminGrafy w Podróży Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Grafy w Podróży
Gość

Fotka filharmonii super, w barwach narodowych i ze środka. Wały Chrobrego to spacer obowiązkowy. Polecałbym jeszcze cmentarz. Proszę się nie dziwić, to największa w Polsce, a trzecia codo wielkości nekropolia w Europie.

Opowieści z Podróży
Gość

Ostatnio będąc na Cyprze, kapitan statku, którym płynęliśmy mówił, że był wiele razy w Szczecinie. Sama nigdy nie byłam, ale chyba się kiedyś skuszę 🙂

hegemon
Gość

Jak ja dawno już nie byłem w Szczecinie. Muszę znowu tam wrócić, chociażby aby zobaczyć tę instalację Hasiora.
A polskimi miastami właśnie tak jest, jak piszesz na początku – trochę bezładu i składu architektonicznego, ale jak dać im szansę, to w każdym coś ciekawego i wyjątkowego się znajdzie…

Aleksandra B.
Gość

Piękny jest Szczecin w Twoim obiektywie, ja jeszcze nigdy nie byłam.w.tym mieście:) jakos nie po drodze:(

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Leć do góry