Najpiękniejsze biblioteki i księgarnie na świecie

Jakiś czas temu we wpisie na temat planowania podróży pisałam, że jadąc do danego miasta, zawsze sprawdzam, czy znajdują się w nim miejsca z moich ulubionych kategorii – takich jak palmiarnie, biblioteki czy street art. Pomyślałam, że to może być dobry pomysł na cykl postów, w których będę pokazywać Wam najciekawsze miejsca na świecie właśnie z tych kategorii.

Zacznę od lokalizacji związanych z pisaniem, czyli księgarni i bibliotek. Książki lubiłam czytać od dziecka – w podstawówce byłam w czołówce najczęściej wypożyczających w szkolnej bibliotece, a całodzienna podróż samochodem do Chorwacji oznaczała dla mnie co najmniej dwie przeczytane powieści. W liceum książki czytane „dla rozrywki” odstawiłam troszkę na bok na korzyść lektur i filmów, natomiast na studiach w wolnym czasie najczęściej stawiałam (i stawiam wciąż) na seriale.

Nie oznacza to, że czytam bardzo mało, ale po pierwsze, zmieniły mi się literackie upodobania (polubiłam literaturę faktu czy poradniki), po drugie czytam dużo blogów i e-booków, a po trzecie wolę pisać niż czytać. Te dwie czynności są jednak ściśle ze sobą związane, bo chyba nie ma dobrego pisarza (twórcy, blogera), który z literaturą jest na bakier. Książki inspirują, uczą, doradzają i często są przykładem tego jak pisać bardzo dobrze albo bardzo źle.
I chyba właśnie głównie ze względu na moje zamiłowanie do pisania, odnajduję w miejscach wypełnionych książkami jakąś magię. Czuję „obecność” wielkich pisarzy, wyobrażam sobie cały proces twórczy i nie mogę oderwać wzroku od wijących się pod sufit regałów z książkami.

Jeżeli choć trochę utożsamiacie się z tym co piszę, będziecie zachwyceni miejscami, które wybrałam. Dodatkowo pod niektórymi linkuję do moich wpisów z danego miasta – bo mam nadzieję, że m.in. dzięki tym księgarniom czy bibliotekom, zdecydujecie się na wizytę w którymś z nich!

Biblioteki

1. Metropolian Ervin Szabo Library – Budapeszt, Węgry

Neobarokowa, węgierska biblioteka zachwyca przede wszystkim wnętrzami: przepych, atmosfera XIX-wiecznej arystokracji i spiralne, drewniane schody, nadają jej niepowtarzalnej atmosfery.

wpis: Co robić w Budapeszcie?


2. Austriacka Biblioteka Narodowa – Wiedeń, Austria


Austriacka biblioteka to perełka architektoniczna zarówno z zewnątrz, jak i w środku. Znajdziecie tam m.in. przepiękny fresk Daniela Grana (malarza dworskiego) wieńczący wielką kopułę, dwa duże, zabytkowe globusy i ponad 10 milionów książek w zbiorach. Wizyta tam to jak podróż w czasie.

wpis: Majówka w Wiedniu

3. Central Library (UNAM) – Mexico City, Meksyk

Najbardziej „inna” biblioteka z moich wyborów. Mająca mało wspólnego z atmosferą rodem z powieści Zafona, ale mimo to przyciągająca uwagę. To, co wyróżnia UNAM najbardziej, to mural artysty Juana O’Gormana pt. „Historical Representation of Culture” – od 2007 r. wpisanego (wraz z całą uniwersytecką biblioteką) na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


4. Biblioteka Trinity College (Old Library) – Dublin, Irlandia


Dublińska biblioteka dzięki szlachetnemu, drewnianemu wykończeniu i zbiorach aż po sam sufit, jest moim marzeniem od dawna. Tam naprawdę można się poczuć jak na planie „Bibliotekarza”!

5. Clementinum National Library – Praga, Czechy

Klementinum to dawny budynek kolegium jezuickiego, zlokalizowany blisko słynnego mostu Karola. Barokowa biblioteka jest zdecydowanie jednym z piękniejszych miejsc w Pradze (o którym dowiedziałam się już po pobycie tam, bo przewodniki rzadko uwzględniają biblioteki wśród absolutnych „must-see” danego miejsca. A szkoda!).

Księgarnie

1. Ulica Cecil Court – Londyn, Wielka Brytania

Właściwie mogłabym napisać tylko „Prawdziwa ulica Pokątna” i byłaby to wystarczająca rekomendacja dla każdego fana Harrego Pottera. Ale dla wszystkich innych (dziwni z Was ludzie, naprawdę) wyjaśnię, że przy Cecil Court znajdziecie mnóstwo małych księgarni i antykwariatów z wiktoriańskimi witrynami. Przypominają one właśnie klimat wspominanej ul. Pokątnej, na której uczniowie Hogwartu zaopatrywali się w „szkolną wyprawkę”, czyli różdżki, książki, składniki do eliksirów itd.

Uwaga:
Mugolom wstęp wzbroniony!

wpis: Co robić w Londynie?

2. Boekhandel Dominicanen – Maastrich, Holandia

Podobno najładniejsza księgarnia świata. Trudno się nie zgodzić, bo zlokalizowana jest w starym, dominikańskim klasztorze, przez co robi ogromne wrażenie.

wpis: Co robić w Maastricht?


3. Libraria Acqua Alta – Wenecja, WłochyPojechałabym do Wenecji choćby tylko ze względu na ten zakątek! Z uwagi na bliskość wody, do księgarni czasem dostaje się woda (!), ale właściciel podobno odpowiednio zadbał o bezpieczeństwo swoich skarbów. Choć z zewnątrz księgarnia może wyglądać trochę niepozornie, w środku znajdziecie nowe i stare pozycje z całego świata.

4. Livraria Lello – Porto, Portugalia

I znowu wracamy do „Harrego Pottera”! Księgarnia Lello zainspirowała podobno samą J.K. Rowling, gdy ta mieszkała w Porto. Schody o bardzo oryginalnym kształcie, miały stać za pomysłem przesuwających się schodów Hogwartu. Patrząc na zdjęcia – w ogóle się nie dziwię!

Aktualnie księgarnia jest na tyle popularna, że za wstęp trzeba zapłacić 4 euro (które jednak jest odliczane od ceny naszych zakupów, jeżeli na takie się zdecydujemy).


5. Shakespear & Company – Paryż, Francja


 

Moje ulubione miejsce w Paryżu, które zagrało w filmie „Before sunset”. Pełne zakamarków, książek i tajemniczości. Trzeba zobaczyć!

wpis: Paryż turystyczny, świąteczny i filmowy 

Inne

1. Alexandra Cafe – Budapeszt, Węgry

Połączeń księgarni z kawiarniami widziałam wiele, ale zlokalizowanego w takim wnętrzu jeszcze nie! Alexandra Cafe to jedna z tych budapesztańskich kawiarni, w których można poczuć klimat węgierskiej bohemy, napić się kawy w złotym wnętrzu (których zresztą w Budapeszcie doświadczycie wiele) i kupić idealną pamiątkę w postaci książki.

2. Cocofli – Wrocław, Polska


Cocofli to z kolej połączenie kameralnej kawiarni i winiarni z księgarnią. Jest klimatycznie, smacznie, a dobór książek potrafi zaskoczyć. Bondy tam nie znajdziecie 🙂

3. Hostel Book & Bed – Tokio, Japonia

A gdyby tak będąc w Tokio, połączyć nocleg i miłość do literatury? Taką możliwość oferuje Hostel Book & Bed, gdzie po całym dniu zwiedzania, możecie przycupnąć w kącie i poczytać którąś z licznych książek czy magazynów.

Rezerwacje zrobicie przez booking: Book & Bed Tokyo

Posts created 124

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Leć do góry